Oświetlenie biura o przestrzeni otwartej

Szczególnym rodzajem organizacji przestrzeni biurowej jest biuro o otwartej przestrzeni. W dzisiejszych czasach takich biur pojawia się coraz więcej, co powoduje konieczność dostosowywania technik oświetlania takiego biura do warunków, jakie w nim panują. Cechą charakterystyczną takiego biura jest zazwyczaj duża powierzchnia. Jest to bowiem najczęściej duża sala, w której umiejscowione są stanowiska pracy. Czasami są one ze sobą w bezpośrednim kontakcie, w innych przypadkach oddziela się je od siebie na przykład ściankami działowymi. Powstałe przez podzielenie dużej sali mniejsze przestrzenie często są nieregularne, rozmieszczone bez zachowania jakiegokolwiek porządku. Powoduje to, że wydajność pracy wzrokowej w poszczególnych częściach pomieszczenia może być silnie zróżnicowana. Rodzi to znaczne problemy w dobieraniu oświetlenia do takiego biura. Jako rozwiązanie stosuje się tutaj dzielenie przestrzeni biura na obszary, w których wykonuje się podobne zadania wzrokowe.

Zastosowanie takiego podziału powoduje, że w biurze stosuje się dwa rodzaje oświetlenia. Montuje się w nim zazwyczaj oświetlenie ogólne, które opiera się na oprawach świetlówkowych. Takie oprawy zainstalowane są bezpośrednio w suficie, lub też są podwieszane. Montuje się je w liniach lub w oczkach siatki prostopadłej. Dla zachowania odpowiednich warunków oświetleniowych istotne jest tutaj zachowanie regularności. Jeśli chcemy zwiększyć komfort pracy w biurze, powinniśmy zainstalować w nim system regulacji natężenia oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>