Oświetlenie dla biur projektowych

Dobór oświetlenia do pomieszczenia, które służy jako biuro projektowe nie jest zadaniem prostym. Wynika to ze specyfiki miejsca pracy, jakim jest biuro projektowe, a także z tego, że w takim pomieszczeniu wykonywane są specyficzne zadania wzrokowe. Biura projektowe oczywiście różnią się między sobą. W tradycyjnych biurach pracę wykonuje się na deskach kreślarskich. Takie rozwiązanie implikuje skupianie wzroku na powierzchniach skierowanych nieomal w poziomie. Jeśli jednak biuro jest bardziej nowoczesne, większość pracy wykonuje w oparciu o pracę z komputerami. Zanim dobierzemy więc oświetlenie, powinniśmy zorientować się w tym, z jakim sprzętem pracować będą ludzie w danym biurze. Istotną kwestią jest analiza dostępności oświetlenia naturalnego. Zazwyczaj bywa tak, że biura projektowe są wyposażone w wiele okien.

Co więcej, okna te są zazwycz

aj bardzo duże, tak więc światła dziennego jest wiele. Ważne jest więc, aby oświetlenie sztuczne współgrało z dziennym, uzupełniało je i pomagało stworzyć idealne warunki pracy. Rozwiązania, jakie stosuje się w takim przypadku mają dwojaki charakter. Po pierwsze, w pomieszczeniu instaluje się oświetlenie ogólne. Montuje się w tym celu w suficie oprawy, do których dostosowuje się  odpowiednie źródła światła. Poza tym, dodatkowe oświetlenie montuje się z boku desek kreślarskich, aby były one lepiej doświetlone. Jeśli w biurze korzysta się z komputerów, oświetlenie dobiera się tak, aby uniknąć odbić na ekranach i zachować odpowiedni kontrast widzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>